Whatsapp Hattı
Kitap Baskı Fiyatı Hesapla Kitap Başvurusu Yap Alo Bilgi: 0 544 687 66 90ÜYE GİRİŞİSEPETİM
Üye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üyelik Kaydı
Hizmetlerimizden faydalanmak ve kayıtlı üye olmak için başvuru yapın.
Hemen Üye Ol
Üyelik Hizmetleri
ARA

Kalıcı Bir Yazar Olmak İçin Ne Yapmalı

Yazar olmak için yola çıkan, hatta kitap dosyasını bitirip de kitap baskı aşamasına gelenler için kısa bir tavsiye metni.

Kitap basımı konusunda araştırma yaptığınıza göre artık elinizde ya tamamlanmış ya da tamamlanmasına ramak kalmış bir kitap dosyanız mevcut demektir. Büyük bir aşkla gece gündüz demeden odanıza çekildiniz, insanlar gezip oynarken siz emek verdiniz, hatta insanların size biraz yarı deli gözüyle bakmasına bile maruz kaldınız ve dosyanızı bitirdiniz.

Bu aşamadan sonra yazdığınız kitabı nasıl yayınlatacağınız konusunda araştırma yapmaya başladınız. Büyük ve bilinen yayınevleri genel itibariyle yeni bir yazarı kabul etmeme eğilimindedir. Öncelikle kendinizi onlara ispat etmiş olmanız gerekir veya gerekirdi. Bu nasıl yapılabilir? Bunun için edebiyat dergilerine yazılar göndermeli, bu konuda yayın yapan internet siteleri ve topluluklarla iletişime geçilmelidir. Ne kadar çok kitap paydasında buluşan kitleyle iletişime geçerseniz tanınmanız ve duyulmanız o kadar kolay olacaktır.

Yazar olarak adınızı duyurabilmenin diğer yöntemi ise, edebiyat yarışmalarına katılmaktır. Özellikle prestijli edebiyat yarışmalarından ödül almak bir çok yazarın bilinirliğini artıracak en önemli kriterdir. Üstelik yayınevleri hiç gün yüzüne çıkmamış bir dosyayla karşılaşmaktansa, ödüllü bir dosyaya daha sıcak bakacaklardır.

Yazar olarak tanınmanızı sağlayacak en önemli kriter elbette ki yazdıklarınızdır.

Diğer yöntemlerin hiçbirini denememiş olsanız dahi yazdıklarınız beğeniliyorsa kendi kitlenizi kendiniz oluşturacaksınız demektir.

Yazarlık yolu uzun ve zahmetli bir yoldur. Bu yolu kısa sürede bitirmeye çalışmak için sıra dışı popülist teknikler sizi kısa sürede hedefe ulaştırsa da orada uzun süre kalmanız çok zor olacaktır. Yazarın pişmesi, yazdıklarının olgunlaşması yıllar sürecektir. İyi bir yazarın en önemli özelliği iyi okur olmasıdır.

Dolayısıyla yazarlık serüveninde acele etmeden, çokça okuyarak, çokça düşünerek ve sabırla hareket etmek gerekir. Kalıcı bir yazar olmanın formülü müthiş bir arzu bundan daha büyük bir emek, ondan daha da büyük sabırdır.

Artık elinizde yeterliliğine inandığınız ve bir dosyanız var ve kitap basımı konusunda neler yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

Kitap Baskı Yazıları

©2008 - 2023, Tilki Kitap / Kitap Şeyleri ortak iştirakidir.
Tilki Kitap : Çamlık Mahallesi, İkbal Caddesi, Dinç Sokak, No:25, Er Plaza İş Merkezi, K:1, D:2, Ümraniye/İstanbul
M. Hizmetleri : 0 544 687 66 90
Fax : 0 544 687 66 90
Telefon : 0 544 687 66 90
E-Posta : proje@tilkikitap.com

Numaranızı Yazın Sizi Arayalım

0%