Whatsapp Hattı
Kitap Baskı Fiyatı Hesapla Kitap Başvurusu Yap Alo Bilgi: 0 544 687 66 90ÜYE GİRİŞİSEPETİM
Üye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üyelik Kaydı
Hizmetlerimizden faydalanmak ve kayıtlı üye olmak için başvuru yapın.
Hemen Üye Ol
Üyelik Hizmetleri
ARA

Kitap Çıkarmak ve İyi Bir Yazar Olmak

Kitabınızı çıkarmak ve iyi bir yazar olmak sitiyorsunuz. Bunun sihirli bir formülü var mı? Elbette var,

Kitap Çıkarmak ve İyi bir Yazar Olmak

Her şeyden önce, çok iyi bir okur olmalısınız.

Okuduklarınızı altını çizerek ve not alarak okumalısınız.

Okuduklarınızda aklınıza yatmayan yerleri veya hataları ayrıca çizmeli, not almalısınız.

İyi bir okur, özellikle akademik kitaplarda aynı konuyu başka kaynaklardan okuduğunda aradaki farkları gördüğünde bunları o yazının yanına, altına not eder. Bir süre sonra yazarların bilgi eksikliğinden kaynaklanan hatalarını gördükçe iş bulmaca çözmeye başlar ve zevkli hale gelmeye başlar. İşte o bilmenin hazzıdır.

Edebi eserlerde ise anlatım bozuklukları, yazım hataları veya kronojik hataları gördükçe bunları not alır.

En iyi öğretmen hatalardır.

Bu hatalar sizin de olabilir, başka bir yazarın da. En büyük körlük ise hatalarını görmemektir. Ve insan kendi hatalarını görmeme eğilimindedir. Bu yüzden yazdıklarınızı değerlendirecek, acımasız eleştiriler yapabilecek size olan merhameti size olan sevgisinden daha çok olan dostlar bulun. Yazdığınız her şeyi takdir eden ve alkışlayan insanlar sizi seviyor olabilir ama size acımıyorlardır. Çünkü bu davranışları ile çok zahmet vererek yürüdüğünüz yazarlık yolunda sizleri körelteceklerdir.

Popülariteden uzak durmayın ama tamamen de içinde kaybolmayın. En nihayetinde insanlar okusun diye yazıyorsunuz, eğer böyle olmasaydı yazdıklarınızı bir süre sonra yakardınız veya yırtıp atardınız. Bu yüzden halktan bana ne, çoğunluk umrumda değil demeyin. Hem üslup olarak, hem içerik olarak kitlelere ulaşma aklınızın bir yerinde bulunsun.

İyi bir yazar kaynaklarını zengin tutar. Her yerden beslenmeye çalışın. Bu bir halk türküsü olabileceği gibi mitolojik bir efsane de olabilir.

İnanmak için değil, aydınlanmak için okuyun.

Birçok yazar okuduğu her şeyde inançlarını ve fikirlerini destekleyecek cümleler arar. Bu cümlelere rastladığında onların altını çizer, daire içine alır. Bir ömür boyu yalnızca inançlarını ve fikirlerini kuvvetlendirmek için okur ve bu doğrultuda yazar. Bunu yapmayın. Okuduklarınızı olabildiğince objektif okumaya çalışın. Sürekli sorgulayın, hem okuduklarınızı, hem o güne kadar öğrendiklerinizi, hem de size ait fikirleri. Bence iyi bir okur; her gün sahilde kumdan kale yapan kişiye benzer. Ertesi sabah dalgaların kaleyi yıktığını görüp yeniden yapar ve ertesi gün yeniden. Emekler boşa gidiyor gibi görünse de her geçen gün kale yapma konusunda daha pratikleşip ustalaşmaktadır. Ve öyle bir gün gelecek ki dalgaların yıkamadığı bir kale ortaya çıkacaktır. Siz de bugün okuduklarınızdan edindiğiniz bir bilginin, bir inancın ertesi gün yıkılmasından ne korkun, ne de buna üzülün. Bu sizi yazarlık yolunda pişiren antrenmanlardır.

Ne üzerine yazacağınızı bilmiyorsanız veya tereddüt yaşıyorsanız daha fazla okuyun, okudukça kaleminiz açılacaktır.

Ne üzerine okuyacağınızı bilmiyorsanız da daha fazla okuyun, okudukça ne okuyacağınıza daha rahat karar vereceksiniz.

Okurken rakamlarla yarışmayın. Yani okuduğunuz sayfaları, bitirdiğiniz kitap sayılarını kıstas kabul etmeyin. Böyle bir bakış açısı gözlerinizi hızlandırmaktan öteye gitmez. Bazen bir kitapla bir ay geçirebilirsiniz, hatta bir cümleyi, bir dizeyi binlerce kez okursunuz. Okurken rakamların çokluğuna değil sizde uyandırdığı çağrışımların yoğunluğuna odaklanın.

İyi bir okur olmayı öğrendiğinizde aslında iyi bir yazar olmuşsunuz demektir.

Kitapla kalın.

Kitap Baskı Yazıları

©2008 - 2023, Tilki Kitap / Kitap Şeyleri ortak iştirakidir.
Tilki Kitap : Çamlık Mahallesi, İkbal Caddesi, Dinç Sokak, No:25, Er Plaza İş Merkezi, K:1, D:2, Ümraniye/İstanbul
M. Hizmetleri : 0 544 687 66 90
Fax : 0 544 687 66 90
Telefon : 0 544 687 66 90
E-Posta : proje@tilkikitap.com

Numaranızı Yazın Sizi Arayalım

0%