+90 549 654 72 54 +90 549 654 72 54 kitap@matbumedya.com
Kitap Çıkarmak-Kitap Bastırmak-Kitap Yayımlamak
ARA
SEPETİM
KİTAPLARIMIZYAZARLARIMIZBAŞVURU YAPYARDIM KONULARIÜYE GİRİŞİİLETİŞİM

Ücretsiz kitap basımına nasıl başvurulur?

Ücretsiz kitap basımına nasıl başvurulur?

Ücretsiz kitap basımı mümkün mü?

Yayınevimize gelen dosyaların birçoğunda yazarlar kitaplarını ücretsiz bastırmak istediklerini belirtmektedir. Ücretsiz kitap çıkarabilmek mümkün mü? Bunun için ne yapmak gerekir? Bu makalede ücretsiz kitap basımına dair kriterlerimizi açıklayacağız.

Yayınevimize gelen kitap basımı talepleri, üç aşamalı ön incelemeye tabi tutulur.

Birinci aşama: Bu aşamadan yayın heyeti sorumludur. Yayın heyeti edebiyat, şiir, tarih, araştırma gibi branşlaşmış editörlerden oluşur. Bu heyetten herkes gelen dosyanın kısa bir bölümünü alarak inceler ve değerlendirmesini paylaşır. Yayın heyetindeki çoğunluğun kitabın basıma uygun olmadığı bilgisini vermesi durumunda yazara kitabın basıma uygun olmadığı bilgisi iletilir. Yayın heyetindeki çoğunluğun kitabın basıma uygun olduğu bilgisini vermesi durumunda ise ikinci aşamaya geçilir.

İkinci aşama: Dosyanın türü ne ise o türde uzmanlaşmış editör tarafından daha ayrıntılı bir incelemeye tabi tutulur. Branş editörünün kitabın basıma uygun olmadığı bilgisini vermesi durumunda yazara kitabın basıma uygun olmadığı bilgisi verilir. Branş editörünün kitabın basıma uygun olduğu bilgisini vermesi durumunda ise üçüncü aşamaya geçilir.

Üçüncü aşama: İlk iki aşamada kitabın basılması yönünde karar verilmiş ise bu aşamada pazarlama bölümü kitabın basılması durumunda satış potansiyelini değerlendirir. Bu değerlendirme içerikten bağımsız olarak yazarın kitlesi, sosyal medya kullanımı, daha önce kitabı varsa bunların satış grafikleri gibi çok sayıda kriter üzerinden yapılır. Bu değerlendirme sonucunda kitabın ücretli veya ücretsiz basılacağına karar verilir.

Eğer kitabın ücretsiz basılması yönünde bir rapor ortaya çıkmışsa yazara yüzde kaç telif ödeneceği, kitabın kaç yıllık telifinin yayınevinde kalacağı gibi ayrıntılar ortaya konur ve yazara sunulur. Yazarın şartları kabul etmesi durumunda kitap baskı süreci başlamış olur.

Eğer kitabın ücretsiz basılmaması yönünde bir rapor ortaya çıkmışsa yazara durum bildirilir. Yazar ücretli kitap basımını kabul ederse, kitap basım paketlerinden bütçesine göre tercih yapar ve baskı süreci başlamış olur.

Dolayısıyla dosyanızı ücretsiz kitap bastırmak için yayınevimize gönderdiğinizde hem içeriğin iyi olması hem de yüksek satış potansiyeline sahip olması gerekmektedir. Elbette içerikte yazım ve imla hataları olacaktır. Bu hatalar editoryal aşamada düzeltilecektir. Buradaki içeriğin iyi olmasından kastımız, dosyanın genel olarak edebî, sanatsal, bilimsel açıdan değerli olmasıdır.

Her yazar, kitabının çok satacağını çünkü içeriğinin nitelikli olduğunu söylemektedir. Bu da tabiidir. Eserinize güvenmeniz, sizi başarıya ulaştıracak unsurlardan biridir. Ancak kısa vadede kitap satışının kitabın içeriğiyle alakalı olmadığını bilmeniz gerekir. Elbette iyi içerikli bir kitap yıllar içinde kendi kitlesini bulacak, çok okunacak ve çok satacaktır.

Ücretsiz kitap basımı talebiyle dosya gönderirken özgeçmişiniz, varsa sosyal medya hesaplarınız ve etkilediğiniz kitleler hakkında bilgi vermelisiniz. Özetle yayınevinin kitabınızı ücretsiz basması için ikna edici unsurlar sunmalısınız.

Kitapla ve sevgiyle kalın.

 

En Çok Tercih Edilen YayıneviEn Çok Dosya Gönderilen Yayınevi
0%