+90 549 654 72 54 +90 549 654 72 54 kitap@matbumedya.com
Kitap Çıkarmak-Kitap Bastırmak-Kitap Yayımlamak
ARA
SEPETİM
KİTAPLARIMIZYAZARLARIMIZBAŞVURU YAPYARDIM KONULARIÜYE GİRİŞİİLETİŞİM
LİTERATÜR YAZILARI

Kitap Basımı

Kitap basımı diğer basılı materyallerden farkılık göstermektedir. Broşür, katalog gibi ticari basılı materyallerde pazarlama kıstasları öne çıkarken zaman içinde bir önemi kalmayabilir. Fakat basılan bir kitap yüz yıllarca etkisini sürdürmeye devam edebilir. Kitap yazarın hiç tanımadığı ve tanımayacağı insanlarla konuşmaya devam etmesidir. Bir yazarın kitabını çıkarma serüvenini anlatmaya çalışacağız.

 

Kitabın Yazılması

Kitap çıkarırıken uzun vadede en kıymetli şey kitabın içeriğidir. Kısa vadede bir popülerite kazanmak için içeriğin kaletisinden uzaklaşmak kitabın kalıcılığının önündeki en büyük engeldir. İyi bir kitap yazmak için iyi bir okur olmak çok önemlidir. Aynı zamanda yazılan kitabın türüne göre teknik bilgi sahibi olmak da gereklidir. Yazdığınız kitabın türüne göre kendini ispatlamış yazarları okumalı, neyi doğru yaptıklarını analiz etmelisiniz. Varoluş felsefesinde bir roman yazıyorsanız "Jean Paul Sartre" okumuş olmalısınız veya psikolojik bir roman yazıyorsanız "Pskinaliz Açısından Edebiyat" adlı kitabı okumuş olmanız tavsiye edilir.

 

Kitap Editörlüğü

Çoğu yazar, yazdıklarının en mükemmel olduğunu düşünür. Bu sebeple eleştirye açık değildir. Oysa insan kendi kusurlarına karşı kördür. Bu sebeple yazdıklarınızı muhakkak konusunda bilgi sahibi birilerine göstererek fikrini almalısınız. Böyle biri bulamasanız bile iyi okur olarak nitelediğiniz birilerine yazdıklarınızı okutarak değerlendirme almalısınız.

 

Kitap Çıkarmak İçin Yayınevi Seçimi

Yazdığınız kitabın türüne göre size yakın yayınevlerini tespit ederek işe başlayabilirsiniz. Mesela şiir kitabı çıkarmak istiyorsanız, şiir kitapları basan bir yayınevi bulmanız gerekir. Veya askeri konularda bir kitap yazdıysanız askeri tarih konusunda yayın yapan bir yayınevi ile çalışmalısınız. Elbette yayınevleri her gelen kitabı kabul etmeyeceklerdir. Bu durumda öncelikle kişisel destekli yayıncılık (KDY) yapan bir yayınevi ile ilk kitaplarınızı çıkarabilirsiniz. Bu yayınevlerinin çalışma esasları farklı olsa da kitabın çok satmayacağını düşünerek kitap baskı maliyetlerini yazardan talep etmektedirler.

 

Kitap Baskı Fiyatları

Kişisel destekli yayıncılık (KDY) yapan yayınevlerinin kitap basımında farklı uygulamaları vardır. Kimi tüm baskı maliyetlerini yazardan talep ederken kimi baskıya olan işlemlerin maliyetlerini talep etmektedir. Kimi ilk satıştan itibaren telif öderken kimi belirli bir süre veya satış rakamından sonra telif ödemesi yapmaktadır. Konuyla ilgili size en uygun yayınevine karar vermelisiniz. Kitap baskı fiyatları ile kendi talepleriniz ve size sunulan hizmetlerle kıyaslayarak kitap çıkarmak için bir yayınevine karar vermelisiniz.

 

 

En Çok Tercih Edilen YayıneviEn Çok Dosya Gönderilen Yayınevi
0%