+90 549 654 72 54 +90 549 654 72 54 kitap@matbumedya.com
Kitap Çıkarmak-Kitap Bastırmak-Kitap Yayımlamak
ARA
SEPETİM
KİTAPLARIMIZYAZARLARIMIZBAŞVURU YAPFİYAT HESAPLAYARDIM KONULARIİLETİŞİM
LİTERATÜR YAZILARI

Kitap çıkarmanın maliyeti nedir? Kitap çıkarma maliyeti nasıl hesaplanır?

Kitap baskı maliyeti hesaplarken birden fazla unsur ile değerlendirme yapılmaktadır. Sayfa sayısı, sözcük sayısı, baskı özellikleri, reklam çalışması gibi kriterler ile kitap baskı maliyetleri hesaplanır. 

Kitap baskı maliyetlerinin isteğinize göre hesaplaması için kitap yayın paketine göz atabilirsiniz.

---

Kitap baskı maliyetleri, her yayınevi için farklılık arz etmektedir. Yayıncılık sektörüne sonradan dahil olan, ancak sektörün yalnızca 'ticari' kısmına odaklanan yayınevleri, 'ücretsiz basım' adı altında yayınlar yapmaktadır. Tam da bu noktada sorunlar çıkmaktadır. Yazardan geldiği şekliyle kitabı doğrudan baskıya gönderen yayınevleri, eser üzerinde herhangi bir çalışma yapmadan kitabı basmakta ve takip eden süreçte yazar için dezavantajlı durumlar ortaya çıkmaktadır. 

Yayınevleri için bir kitabın yayımlanması sürecinde en kritik aşama editoryal çalışmadır. Tilki Kitap Yayın Grubu bünyesinde yapılan editoryal çalışma, iki aşamalıdır. Kitabınız öncelikle ilk editörümüzün kontrolünden geçer. Editör, kitabı baştan sona, satır satır kontrol eder ve düzenlemeler yapar. Bu düzenlemeler, yazarın onayına sunulur. Karşılıklı istişarelerin ardından yazarın onayıyla birlikte dosya ikinci editöre, yani son okumacıya gönderilir. Bu adımda şef editörümüz, öncelikle dosya üzerinde çalışan ilk editörün yaptığı düzenlemeleri kontrol eder. Bir hata varsa bu noktada doğrudan müdahale eder. Ayrıca dosyayı en baştan okumaya başlar, kendi tespit ettiği noktaları da tadil eder ve tüm düzenlemeleri yazar ile paylaşır. Yine istişare süreci olur ve yazarın onayıyla birlikte editoryal aşama tamamlanır.

Editoryal çalışmayı takiben mizanpaj ve kapak tasarımının yapıldığı grafik aşamasına geçilir. Mizanpaj aşamasında iç sayfa tasarımları yapılır. Metinlerin yerleşimi uygun bir şekilde gerçekleştirilir. Mizanpajı tamamlanan dosya, yazara sunulur ve onayı alınır. Kapak tasarımında ise yazarımız ile grafikerimiz karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak konsepti belirler. Devamında grafik tasarımcımız kitabın kapağını tasarlar. Gelecek revizlerle birlikte kapak tasarımı da tamamlanır. Her aşamada olduğu gibi bu aşamada da yazarımızın onayı alınır. 

Buraya kadar anlatılan süreç, ciddi emek isteyen ve profesyonelce yürütülmesi gereken zahmetli adımlardır. Kitabınızı yayımlatma sürecindeki araştırmalarınızda bu süreçlerin sağlıklı işlediğinden emin olmanızı öneririz. Aksi takdirde yıllardır hayalini kurduğunuz kitabınızın, basıldıktan sonra hayal kırıklığı yaratması olasıdır. 

 

En Çok Tercih Edilen YayıneviEn Çok Dosya Gönderilen Yayınevi
0%