+90 549 654 72 54 +90 549 654 72 54 kitap@matbumedya.com
Kitap Çıkarmak-Kitap Bastırmak-Kitap Yayımlamak
ARA
SEPETİM
KİTAPLARIMIZYAZARLARIMIZBAŞVURU YAPYARDIM KONULARIÜYE GİRİŞİİLETİŞİM
LİTERATÜR YAZILARI

Mizanpaj nedir?

Mizanpaj, yayıncılık sektöründe ‘dizgi` olarak da anılmaktadır. Kitabın mizanpajını yapan kişi ‘dizgici` olarak ifade edilir. Ancak doğrusu ‘mizanpaj`dır ve mizanpajı yapan kişi grafik tasarımcıdır. Gazetecilikten, televizyonculuğa, reklam ajanslarından prodüksiyon şirketlerine kadar mizanpaj kelimesi bir düzenleme işlemini ifade etmektedir.

Kitap sektöründe ise mizanpaj kelimesinin kullanımı, kitabın iç dizaynının yapılmasını ifade eder. Kitabınızın bir dosya içerisinden çıkartılıp kitap hâline getirilmesi işlemlerinin tümünü kapsamaktadır. Kitap mizanpajının içeriğini şu maddelerle sıralayabiliriz;

  • Kitabın bölümlerinin sıralanışı (ön söz, giriş yazısı, içindekiler, yazar biyografisi, künye, dipnotlar, kaynakça, indeks)
  • Kitap sayfa numaralarının sıralanışı ve yerleşimi
  • Kitabın yazı puntosu ve biçimi
  • Resim ve fotoğrafların sıralanışı, yerleşimi
  • Alt ve üst bilgilerin (vinyet) biçemi, yerleşimi.

Profesyonelce yapılan mizanpaj esere olan ilgiyi artırır. Satır aralıkları çok dar ise veya harfler çok küçük yazıldı ise okurlar kitabı okumakta zorlanabilir ve hatta yarıda bırakabilirler. Mizanpaj, kitabın kapağından sonraki en önemli tasarım işlemidir. Kitabın satılmasında kitap kapak tasarımının ne kadar etkisi var ise kitabın okunmasında da mizanpajın o kadar önemi vardır.

---

 

En Çok Tercih Edilen YayıneviEn Çok Dosya Gönderilen Yayınevi
0%