+90 549 654 72 54 +90 549 654 72 54 kitap@matbumedya.com
Kitap Çıkarmak-Kitap Bastırmak-Kitap Yayımlamak
ARA
SEPETİM
KİTAPLARIMIZYAZARLARIMIZBAŞVURU YAPFİYAT HESAPLAYARDIM KONULARIİLETİŞİM
LİTERATÜR YAZILARI

Şiirlerim iyi mi, değerlendirir misiniz?

Şiir yazmak istiyorum, nereden başlamalıyım?

En yoğun, en rafine metinler doğası gereği şiirdir. Şiir ile anlatım düzyazı türüne göre çok daha zordur ve ustalık gerektirir. ‘Şiir yazmak istiyorum` veya ‘şiir kitabı yazdım, bastırmak istiyorum` diyorsanız zorlu ancak bir o kadar da keyifli bir yolu tercih ettiğinizi bilmelisiniz. Şiir, az sözle zengin anlatım mümkündür.

Şiir, nitelikli okura hitap eder

Şiir yazmak çok zahmetlidir, aynı şekilde şiirin anlam katmanlarına hakim olmak da meşakkatlidir. Bu nedenle kültür yayınlarının ana hedef kitlesi olan ve ‘genel okuyucu` olarak tabir edilen kitlenin içinde azınlıktadır şiir okurları.

Bir romanın veya öykünün geniş okur kitlelerine ulaşması mümkün olabilmekte iken şiir kitaplarının yolculuğu gül bahçesinden çok dikenli yollara benzetilebilir. Şiir, yapısı itibariyle daha zor anlaşıldığı için, zihinsel olarak okuru daha fazla yoracağı için ikincil tercih olabilmektedir.

Şiir yazmaktan vazgeçmeyin

Ancak yukarıda bahsedilen zorluklara rağmen şiir yazmak, şiir kitabı çıkarmak düşüncesini terk etmemelisiniz. Şiir yazabiliyorsanız, dahası iyi şiir yazabiliyorsanız bu çabalarınızı somut bir ürüne dönüştürmenizde fayda var.

Şiirleriniz şarkı sözü olabilir

Şiirler her ne kadar az okunuyor olsa da şiirden beslenen birçok damar da bulunmaktadır. Örneğin Türkiye`nin en popüler şarkıları, türküleri şiirlerden bestelenmiş ve milyonlarca insana ulaşmıştır. Yazdığınız bir şiirin, popüler bir sanatçı tarafından bestelenmesi ve şarkı sözü olması, size önemli fırsatlar sunabilir.

‘Şarkı sözü olsun` diye şiir yazılmaz

Burada bir hususa dikkat çekmekte fayda görüyoruz. ‘Şarkı sözü olsun` diye şiir yazılmaz. Şiir, gönlünüzden dökülen duyguların kâğıda yansımasıdır sadece. Faydacı yaklaşıp duygularınızdan taviz verdiğinizde, doğallık kaybolabilir ve şiire asıl değer katan unsurlardan uzaklaşmış olabilirsiniz.

Şiirlerinizin ‘demlenmesi` her zaman yararlı olacaktır. Yazdığınız şiir, duygularınızın akmaya başladığı ilk anda en doğru formda olmayabilir. Duygu durumunuz değiştiğinde şiirlerinizi tekrar kontrol edebilir, ekleme ve çıkarma yapabilirsiniz. Böylece şiiriniz daha iyi bir hâle gelecektir.

Şiirden para kazanabilir miyim?

Şiir yazarak para kazanmak elbette mümkün. Şiirleriniz geniş kitlelere ulaştığında, şarkı sözü olduğunda telif geliri elde etmeniz olasıdır. Ancak doğrudan para kazanmak gayesiyle şiir yazıyorsanız, bu kesinlikle doğru olmayan bir girişimdir diyebiliriz. Şiir yazarken tek kaygınız ‘iyi şiir yazmak` olursa, bu şekilde adım adım başarıya ulaşmanız mümkün.

Şiirlerim iyi mi, değerlendirir misiniz?

Şiir kitabınızda en azından 40 şiir bulunması faydalı olacaktır. Bazı şiirleriniz çok başarılı, bazıları ortalama, bazıları vasatın altında olabilir. Hiçbir şair tek bir şiiri ile değerlendirilmemelidir. Çünkü değerlendiren kişinin, grubun beğenileri, tecrübeleri, eğitimleri şiire dair görüşlerin farklılaşmasına sebep olacaktır. Bir kişi şiirinizi hiçbir şekilde beğenmezken farklı bir kişi çok başarılı bulabilir. Öznel değerlendirmelerin sizi demoralize etmesine izin vermemelisiniz. Aynı şekilde ayaklarınızı yerden kesecek, nesnel olmayan değerlendirmelere de şüphe ile yaklaşmalısınız.

 

En Çok Tercih Edilen YayıneviEn Çok Dosya Gönderilen Yayınevi
0%